O czosnku niedźwiedzim

SKĄD TAKA NAZWA ?:


   Nazwa tej rośliny wywodzi się z wierzeń ludowych. Uważano iż niedźwiedzie budzące się ze snu zimowego szukają w pierwszej kolejności jako pożywienia, właśnie zielonych liści omawianej rośliny.


SKŁAD I DZIAŁANIE LECZNICZE:


   Dlaczego czosnek niedźwiedzi jest tak wartościową rośliną? Na to pytanie może odpowiedzieć wiele osób znających jego skład mineralny. Czosnek zawiera duże ilości :

Taka mieszanka mineralnych składników czyni tą roślinę bardzo przydatną w wielu jednostkach chorobowych.

Z CZEGO NAS ULECZY?:   Allium ursinum ma fantastyczne zastosowanie w następujących dolegliwościcacj:UWAGA!

   Strona prawnie chroniona! Rozpowszechnianie informacji bez zgody autora będzie prawnie ścigane!
UPRAWA CZOSNKU NIEDŹWIEDZIEGO:PODŁOŻE:

   Czosnek niedźwiedzi uwielbia podłoże z dużą zawartością humusu, o umiarkowanej wilgotności. Przepada za półcienistymi bądź cienistymi obszarami. "Współżyje" z drzewami liściastymi.

SKĄD WZIĄĆ ROŚLINĘ?:

   Czosnek możemy posiąść na 3 sposoby:


Postępowanie z nasionami:

   Faktem jest że otrzymanie naszego upragnionego czosnku za pomoca nasion jest najtrudniejsze ale nie niemożliwe. Jak tego dokonać przedstawiamy poniżej.

UWAGA! Kiełkowanie czosnku niedźwiedziego-jak oszukać naturę?:

   Aby nasiona mogły wykiełkować trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Nasze nasiona mieszamy w stosunku 1/3 z piaskiem, zapewniamy naszej mieszance wilgoć i przechowujemy ją w woreczku plastikowym przez ok. 4 tygodnie w temperaturze 20-25 st C. Teraz trzeba przypomnieć iż nasiona czosnku potrzebują 4-6 tygodniowego okresu uśpienia przy temperaturze ok.-4 do 4 st C więc kolejnym krokiem jest ichwsadzenie do lodówki. Następnie po tym etapie zaczyna się okres wykiełkowania nasion. Aby ten proces mógł nastąpić potrzebne są temperatury oczywiście dodatnie a najlepiej rzędu + 5 st C do + 12 st C.Wkładamy nasze nasiona do skrzynki z ziemią i przykrywamy je warstwą ziemi o grubości od 1 do 2 cm. Gdy kiełki wyjdą nam ponad ziemie zapewniamy im temperaturę od 15 - 20 st C. W przyrodzie dzieje się to wszystko naturalnie bez naszej ingerencji. Znając warunki rozwojowe czosnku możemy nieco oszukać naturę i mieć świeże liście przez cały rok!

UWAGA! Przedstawiony powyżej proces postępowania z nasionami nie daje pewności że nasiona wykiełkują, jednak przestrzeganie wymienionych warunków daje największe szanse że proces zakończy się powodzeniem!

Postępowanie z cebulkami:

   Cebulki czosnku niedźwiedziego możemy sadzić właściwie całorocznie. Oczywiście nie należy tego robić gdy ziemia jest zamarznięta. Jeżeli odpowiednio szybko wysadzimy nasze cebulki do ziemi będziemy mogli otrzymać świeże liście jeszcze na wiosnę. Sadzimy cebulki w kępkach, 1 kępka może liczyć od 2 do 5 cebulek. Odległości między kępkami powinny wynosić ok. 25-30 cm. Wysadzone cebulki powinny być przekryte 1-2 cm warstwą ziemi.Postępowanie z sadzonkami:


WIKIPEDIA O CZOSNKU:

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Występuje na terenie Europy i Azji w strefie klimatu oceanicznego. Element łącznikowy subatlantycko-śródziemnomorski. W Polsce występuje na całym terenie, głównie jednak w Sudetach, Karpatach, na Pogórzu i na przyległym obszarze (Kotlina Sandomierska i wyżyny), gdzie jest dość pospolity. Na niżu jest dużo rzadszy.


MORFOLOGIA Pokrój Roślina osiąga wysokość 20–50 cm. Rośnie kępami, czasami tworzy duże, zwarte łany. Cała roślina wydziela charakterystyczny czosnkowy zapach, który zawdzięcza wytwarzanych w komórkach siarczkom merkaptanu.  

Cebula Wąska, długa 2–6 cm, pokryta połprzezroczystą błoną, lub pozostałymi z niej wiązkami włókien. Czasem tworzą się nieliczne boczne cebulki.  

Łodyga Prosto wzniesiona, pełna, trójkanciasta i bezlistna; wysokość 15–50 cm.  

Liście Wyłącznie odziomkowe, zazwyczaj dwa, czasem trzy lub jeden. Długoogonkowe, szerokolancetowate do jajowatych, szerokie na 2–5 cm, płaskie, cienkie, o soczystozielonej barwie. Ogonki długie na 0,5–2 cm, skręcone, w wyniku czego morfologicznie dolna, ciemniejsza powierzchnia liści skierowana jest ku górze.  

Kwiaty Zebrane w płaskokulisty, dość luźny baldach pozorny na szczycie łodygi. Przed rozwinięciem kwiatostan osłonięty jest błoniastą okrywą złożoną z 2–3 podłużnie jajowatych, cienkich, białych listków, które opadają zaraz po przekwitnieniu. Kwiaty białe, osadzone na dwa razy od nich dłuższych szypułkach, o średnicy do 15 mm. Złożone są z 6 do 1 cm długich, odstających, równowąskolancetowatych działek, jednego 3-komorowego słupka i 6 pręcików. Nitki pręcików szydlaste; pręciki o połowę krótsze od płatków.  

Owoc Pękająca na 3 części torebka, w której znajduje się 6 nasion.


BIOLOGIA I EKOLOGIA

Rozwój Bylina, geofit cebulowy. Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty zapylane są przez trzmiele i muchy. Jednak gdy nie dojdzie do zapylenia krzyżowego, może nastąpić samozapylenie, gdyż po pewnym czasie niezapylony słupek wygina się, dotykając pręcików. Mechanizm ten umożliwia roślinie wytworzenie nasion również wtedy, gdy kwiatów nie odwiedzały owady[1]. Nasiona w łupinie nasiennej mają zgromadzony tłuszcz, chętnie zjadany przez mrówki, które przy okazji rozsiewają je po lesie (myrmekochoria). Nasiona dojrzewają już w czerwcu lub lipcu, jednak kiełkować mogą dopiero po kilkunastu miesiącach[1].

Siedlisko Roślina leśna. Rośnie w wilgotnych i cienistych lasach liściastych, szczególnie buczynach – optymalne warunki stwarza mu zbiorowisko żyznej buczyny karpackiej, gdzie może występować łanami. Występuje głównie w reglu dolnym. Czasem spotykany na niżu (np. Biebrzański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy). Preferuje gleby świeże, gliniasto-piaszczyste, zasobne w składniki mineralne. Najczęściej występuje na podłożu wapiennym. W górach występuje po regiel dolny.

Fitosocjologia Gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) Fagetalia.[2]

Genetyka Liczba chromosomów 2n=32[3].

Zagrożenia i ochrona [edytuj] Roślina objęta w Polsce od 2004 r. częściową ochroną gatunkową. Gatunek umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006)[4], na obszarze Polski uznany za narażony na izolowanych stanowiskach (kategoria zagrożenia [V]). Głównym zagrożeniem jest nieprawidłowa gospodarka leśna: przebudowa lasów mieszanych na monokulturowe lasy iglaste oraz niszczenie jego siedlisk w lasach łęgowych podczas regulacji rzek[5].


ZASTOSOWANIE

Roślina lecznicza – ma podobne własności lecznicze, jak czosnek pospolity i inne gatunki czosnków. Ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Jego silne działanie bakteriobójcze szczególnie przydatne jest przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, przy tym dodatkowo oprócz zabijania bakterii czosnek pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach[6].

Sztuka kulinarna – aromatyczne, pachnące czosnkiem liście zawierają dużo witaminy C, pobudzają apetyt. Zalecane są jako składnik wiosennych zup (zastosowanie popularne do dzisiaj w Rosji); można je też dodawać do sałatek i kisić oraz marynować w oliwie (przysmak w Niemczech).

Roślina ozdobna – chętnie sadzony w parkach i przydomowych ogródkach. Posadzony w dużych kępach, wygląda bardzo dekoracyjnie. Łatwo się rozmnaża.